Optymalny plan higieny i szorowarki dla szpitala

W dzisiejszych czasach higiena nabiera nowego znaczenia. Dbanie o czystość staje się jednym z podstawowych zadań i wyzwań, również w placówkach medycznych. Optymalny plan higieny i szorowarki dla szpitala pozwoli przygotować przestrzeń bezpieczną dla pacjentów, lekarzy oraz prowadzonych na miejscu badań, zabiegów i operacji. Maszyny czyszczące warto dobierać do wyposażenia i rozmiaru sal – wówczas walka z bakteriami i wirusami będzie o wiele prostsza, mniej czasochłonna i w efekcie również tańsza.

Na czym polega plan higieny szpitala?

Plan higieny szpitalnej dotyczy tego, jak często i w jaki sposób powinny być czyszczone poszczególne pomieszczenia w palcówce medycznej. Tego typu miejsca są szczególnie narażone na szybkie namnażanie szkodliwych, a czasami i niebezpiecznych dla zdrowia i życia bakterii, wirusów, grzybów i pleśni. Zazwyczaj przestrzeń w szpitalu dzielona jest na kilka stref sanitarnych, gdzie określa się wysokość ryzyka ich pojawienia. I tak:

  • w salach i pokojach o bardzo wysokim ryzyku, jak na przykład toalety, magazyny składowania odpadów, strefy brudne, oddziały zakaźne, izolatki, używa się wody z silnie działającymi detergentami i preparatami sporobójczymi, nawet do czterech razy dziennie;
  • miejsca o wysokim ryzyku, jak gabinety zabiegowe, opatrunkowe, sale operacyjne i wybudzeń czyści się około trzech razy dziennie;
  • pomieszczenia o średnim ryzyku, jak poczekalnie, gabinety USG czy RTG, klatki schodowe myje się dwa razy dziennie;

strefy pozbawione ryzyka, jak pomieszczenia biurowe, techniczne, szatnie – raz dziennie.

Czyszczenie sal szpitalnych polega nie tylko na myciu podłóg, ale również glazury ściennej, umywalek, klamek, uchwytów, brodzików, okien, parapetów, sufitów, blatów, szafek, wózków, parawanów, kaloryferów, lamp, rolet i żaluzji, kratek wentylacyjnych i ściekowych, wiader, kaczek i wszelkich akcesoriów, które znajdują się w sprzątanym pomieszczeniu. Dlatego, aby dezynfekcja była efektywna, warto zainwestować w profesjonalne maszyny czyszczące jak szorowarki, odkurzacze czy zamiatarki. Maszyny do mycia podłóg przyspieszą wykonywane prace i odciążą personel sprzątający.

Szorowarka do podłóg – dlaczego warto w nie inwestować?

Jednym ze sprzętów budzących największe zainteresowanie są szorowarki do podłóg, które umożliwiają dokładne i szybkie czyszczenie i dezynfekcję dużych powierzchni. Ich największą zaletą poza efektywnością, jest przystosowanie do różnego rodzaju posadzek: twardych, antypoślizgowych i nierównych. Szorowarki ręczne mogą sprawdzić się nawet do czyszczenia podłóg pokrytych drewnem lub winylem. Dostępne są urządzenia ze szczotkami talerzowymi, cylindrycznymi czy oscylacyjne, które nadają się do mycia średnich i dużych przestrzeni. Szorowarki samojezdne to duża oszczędność czasu, nie potrzebują dużego nakładu pracy i łatwo nimi manewrować.

Czy szorowarki do posadzek sprawdzą się również w innych budynkach niż szpital?

Mała szorowarka do podłóg idealnie nadaje się do mycia korytarzy, posadzek w gabinetach czy pokojach lekarskich, jednak tego typu urządzenia sprawdzą się również w innych budynkach. Dbanie o czystość i porządek mają znaczenie w wielu branżach, nie tylko ze względów higienicznych, ale i bezpieczeństwa pracowników, czy zachodzących w danym miejscu procesów. Polecane są zatem również:

Dobrze dobrany sprzęt, nie tylko pomoże zadbać o dezynfekcję pomieszczeń, ale również zmniejszy koszty związane z tą czynnością, zwłaszcza w miejscach, które wymagają mycia ogromnych powierzchni kilka razy dziennie. Szorowarka automatyczna nie wymaga dużego wysiłku i jest prosta w obsłudze, a do tego posłuży przez wiele lat.