Jak sprzątać hale produkcyjne?

Sprzątanie pomieszczeń o charakterze produkcyjnym to zadanie wymagające użycia profesjonalnego sprzętu i środków. Warto zatem wiedzieć, jak sprzątać hale produkcyjne oraz inne pomieszczenia o dużej powierzchni. Ponadto, w przedsiębiorstwach przemysłowych poza strefą produkcyjną znajdują się zwykle hale magazynowe, pomieszczenia biurowe i zaplecze sanitarne, które również wymagają utrzymania w czystości. Na powierzchniach znajdujących się w halach produkcyjnych gromadzi się brud, kurz, smary lub oleje, a także opiłki metali, drewna czy resztki żywności – w zależności od branży, dla której odbywa się produkcja. Nienależyte utrzymywanie porządku może doprowadzić do spowolnienia produkcji lub jej przestojów oraz wypadków przy pracy. Z tego względu utrzymanie czystości w halach produkcyjnych jest niezbędne dla bezpieczeństwa pracowników przedsiębiorstwa. Jak zatem sprzątać hale produkcyjne? Warto powierzyć to zadanie firmom, które posiadają do dyspozycji profesjonalne maszyny do czyszczenia hal produkcyjnych lub samemu je wynająć.

Sprzątanie hal produkcyjnych – rodzaje zabrudzeń

Sprzątanie hali produkcyjnej wymaga odpowiedniego podziału prac oraz właściwej organizacji. Czynności porządkowe powinny być przeprowadzane w czasie najmniejszego natężenia ruchu, by można było je wykonywać nie tylko starannie, ale przede wszystkim bezkolizyjnie i bezpiecznie. Utrzymanie hali produkcyjnej w czystości wymaga zarówno doświadczenia, jak i zaawansowanego sprzętu, w tym odpowiednio dobranych maszyn. Na hali produkcyjnej mamy najczęściej do czynienia z różnego rodzaju:

  • tłustymi zanieczyszczeniami (oleje, smary itp.),
  • osadami,
  • pyłami,
  • pozostałościami produkcyjnymi (resztki żywności, opiłki żelaza, skrawki drewna itp.).

Usuwanie tych oraz wielu innych zanieczyszczeń wymaga użycia profesjonalnych maszyn do sprzątania przemysłowego.

Jak sprzątać hale produkcyjne? Zakres prac porządkowych

Zadbanie o porządek w miejscu pracy, jakim jest hala produkcyjna, wymaga doboru odpowiednich środków oraz maszyn do sprzątania hal produkcyjnych. Nie ulega również wątpliwości, że jest to konieczne dla efektywnej i bezpiecznej pracy na hali. Jaki jest najczęstszy zakres prac porządkowych?

  • usuwanie odpadów,
  • czyszczenie zabrudzonych powierzchni z pyłu i kurzu,
  • mycie zabrudzonych powierzchni i sprzątanie miejsc trudno dostępnych,
  • zamiatanie i mycie posadzek – sprawdzą się tutaj maszyny sprzątające samojezdne czy maszyny czyszczące z siedziskiem,
  • czyszczenie elementów oświetlenia, maszyn, mycie okien.

Należy pamiętać, że wszelkie zanieczyszczenia stanowią zagrożenie dla pracowników i maszyn, które znajdują się na wyposażeniu hali produkcyjnej oraz obniżają wydajność prac maszyn. Ważną informacją jest również to, że utrzymanie czystości w hali produkcyjnej należy do obowiązków właściciela lub zarządcy nieruchomości – warto zatem postarać się o odpowiednie maszyny do profesjonalnego sprzątania, by utrzymywać czystość na hali produkcyjnej sprawnie i skutecznie.

Sprzątanie hal produkcyjnych – profesjonalne maszyny do sprzątania

Aby sprzątanie wielkich powierzchni, jakimi są hale produkcyjne, było skuteczne i efektywne, należy zaopatrzyć się w profesjonalny sprzęt sprzątający. Do najczęściej używanych maszyn sprzątających można zaliczyć:

  • odkurzacze profesjonalne i zamiatarki przemysłowe, doskonale usuwające kurz, pył, zaschnięte błoto czy osady;
  • szorowarki do podłóg i posadzek, doskonale czyszczące powierzchnie na mokro;
  • maszyny sprzątające samojezdne i z siedziskiem dla operatora.

Wybór odpowiedniej maszyny uzależniony jest od wielkości hali produkcyjnej, rodzaju najczęstszych zabrudzeń i powierzchni wymagającej czyszczenia. Zanieczyszczenia powstające w danym przedsiębiorstwie oraz wymagania związane z odbywającą się tam produkcją determinują dobór odpowiedniej metody sprzątania, a także użytych w tym celu maszyn i środków czystości. Sprzątanie hal produkcyjnych wymaga specjalistycznego i kompleksowego podejścia – warto zainwestować w odpowiednie maszyny sprzątające, by ułatwić sobie utrzymanie czystości oraz zachować komfort i bezpieczeństwo pracy.