Zajmujesz się czyszczeniem różnorodnych powierzchni i chcesz usprawnić swoją pracę? Zastanawiasz się, czemu służy szorowarka jednotarczowa? Zastosowanie tej i innych maszyn czyszczących wiąże się z rozwojem technologii umożliwiających szybkie i skuteczne sprzątanie dużych i małych powierzchni różnego rodzaju. Szorowarki swoją wydajnością potrafią zastąpić pracę wielu osób, są przy tym ekonomiczne i ciche, dzięki czemu mogą być stosowane w biurach czy innych pomieszczeniach użyteczności publicznej. Ponieważ na rynku dostępnych jest wiele modeli szorowarek, dowiedz się, jak odpowiednio dobrać urządzenie do typu czyszczonej powierzchni.
Czym jest szorowarka?
Szorowarki to nowoczesne urządzenia przeznaczone do sprzątania, zdecydowanie ułatwiające i przyspieszające wykonywanie prac porządkowych. Szorowarka służy do gruntownych prac związanych z czyszczeniem podłóg twardych, posadzek i innych powierzchni strukturalnych, antypoślizgowych i nierównych. Dzięki tego typu urządzeniom osoby fizyczne i firmy sprzątające są w stanie obsługiwać duże powierzchnie w krótkim czasie. Obecnie kompaktowe technologie pozwalają na produkcję szorowarek przeznaczonych nie tylko do dużych powierzchni, ale też małych urządzeń do niewielkich pomieszczeń, gdzie dodatkowo występuje konieczność manewrowania pomiędzy meblami czy czyszczenia zakamarków.
Szorowarki – działanie
Szorowarki działają poprzez ruch obrotowy okrągłej szczotki szorującej napędzanej silnikiem umieszczonym w głowicy maszyny. W zależności od wielkości i przeznaczenia maszyny, szczotka jest obracana przez głowicę szorowarki z różną prędkością. Szorowarka umożliwia czyszczenie powierzchni różnego rodzaju i o różnym rozmiarze w krótkim czasie. Zapewnia też dokładniejsze czyszczenie powierzchni problematycznych. Szorowarki do podłóg doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach o dużej powierzchni, jak hotele, szpitale, sklepy, restauracje czy biura.
Kryteria wyboru szorowarki
Poszczególne modele szorowarek różnią się od siebie budową. Na rynku dostępnych jest wiele zróżnicowanych typów szorowarek do podłóg, które sprawdzą się w dużych i małych przestrzeniach oraz na różnych rodzajach powierzchni. Decydując się na wybór szorowarki warto wziąć pod uwagę kilka kryteriów:
- wielkość i rodzaj czyszczonej powierzchni – im większa powierzchnia, tym większą szorowarkę będziesz potrzebować do jej czyszczenia. Do małych biur, sklepów czy pomieszczeń usługowych wystarczy kompaktowa szorowarka prowadzona. natomiast do hal sportowych, dużych sklepów czy korytarzy sprawdzą się na przykład szorowarki samojezdne z siedziskiem dla operatora;
- sposób zasilania szorowarki – wybierając szorowarkę elektryczną upewnij się, że masz możliwość podłączenia jej do sieci. W przypadku dużych hal czy galerii handlowych bardziej praktyczna może okazać się szorowarka bateryjna. Szorowarki tego typu wymagają co prawda kontrolowania poziomu naładowania baterii, są jednak bardzo wygodne w użyciu;
- ilość przedmiotów i nierówności na czyszczonej powierzchni – jeśli przestrzeń wymagająca czyszczenia zastawiona jest przedmiotami trudnymi do usunięcia (ławki, biurka, regały itp.), praktycznym rozwiązaniem będą szorowarki o mniejszych rozmiarach, bardziej zwrotne i lżejsze. Dobrą opcją są także szorowarki samojezdne.
Typy szorowarek do różnych rodzajów powierzchni
Aby praca przy użyciu szorowarki była skuteczna i przebiegała sprawnie, kluczowe jest odpowiednie dobranie szorowarki do swoich potrzeb i planowanego zastosowania. Spośród typów szorowarek najczęściej spotykanych na rynku wyróżniamy:
- szorowarki prowadzone – nadają się do czyszczenia dużych powierzchni, jak magazyny, centra handlowe czy zakłady przemysłowe (szorowarki ze szczotkami cylindrycznymi); głęboko czyszczące włosie w szczotkach tego typu szorowarek gwarantuje także optymalne rezultaty nawet w przypadku szerokich szczelin;
- szorowarki z siedziskiem operatora – gwarantują komfortową i wygodną pozycję podczas pracy dzięki możliwości regulowania wysokości siedziska; idealnie nadają się do czyszczenia wymagających i dużych powierzchni;
- szorowarki jednotarczowe – pomogą w skutecznym doczyszczeniu twardych powierzchni winylowych i drewnianych, a także posadzek nawet w trudno dostępnych miejscach.
Nowoczesne szorowarki zostały zaprojektowane nie tylko w trosce o Twój komfort i wydajność pracy, ale także środowisko naturalne. Wyposażone są w technologie zwiększające wydajność maszyny oraz wpływające na oszczędność czasu i energii. Odznaczają się również niską emisją hałasu. Wszystkie te właściwości sprawiają, że praca przy użyciu szorowarek jest łatwa, szybka i skuteczna.